Emre Şanlı

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][:tr]Medya; insanların, olaylar ve diğer insanlarla kurduğu bir iletişim ortamıdır. Bu ortamda ise gazete,televizyon, dergi, internet gibi araçlar aracılığı ile iletişim gerçekleşiyor.

Peki nereden geliyor bu “sosyal”? Sosyal sözcüğü toplum ve toplumsal olgular için kullanılır. Bu durumda Sosyal Medya tanımı, iletişim aracının toplumun kendisi olduğu bir kavram haline geliyor. Kısaca özetlemek gerekirse Sosyal Medya, kişinin kendisinin ürettiği içeriği, yayınladığı ve paylaştığı her türlü platformun genel adıdır. Klasik medyadan en büyük farkı, karşılıklı bir iletişimin söz konusu olmasıdır. Kişilerin birbirleriyle, kurumların kişilerle doğrudan iletişim kurabildiği ve geri dönüş alabildiği bir platformdur.

Örneğin, televizyonda bir haber izlediğinizde ya da gazetenizi okurken, siz o bilgiyi alırsınız ancak konuyla ilgili şahsi yorumunuzu en fazla çevrenizdekilere sözel olarak aktarabilirsiniz. Oysa kendi blogunuzda ya da üyesi olduğunuz her an telefonunuzdan bağlandığınız çılgın sosyal ağ aracılığı ile o an edindiğiniz ilginç bilgiyi yüzlerce hatta binlerce kullanıcıya aynı anda ulaştırabilirsiniz. İşte bu kadar, siz de sosyal medyanın bir parçasısınız.

Peki, Sosyal Medya sadece içerik üretmeniz, tüketmeniz ve paylaşmanız için mi? Tabii ki hayır! Günümüzde birçok marka sosyal ağlarda yerini alıyor. Sosyal ağlarda takip edilmek için çeşitli yarışmalar yapıyor ve hediyeler dağıtıyor. Önemli olan, hedef kitle ve potansiyel müşteriler ile doğrudan iletişim kurabilmek. Bu şekilde markanın müşterileri de ciddiye alındıklarını hissediyor. Herhangi bir şikâyetleri olduğunda markanın kendisine derdini anlatabiliyor ve sorunu doğrudan çözümleyebiliyor. Markalar için sosyal medya hem pratik hem tasarruflu. Hakkınızda konuşulanları takip edebilir ve cevap verebilirsiniz. Yaptığınız reklam kampanyasını duyurmak mı istiyorsunuz? İlgi çekici bir hale getirmiş olmanız yeterli. Haberi yayın ve olacakları izleyin! ”

Sosyal Medya Nerededir, Neye Benzer?

Sosyal Medyanın tanımını yaptıktan sonra şimdi de sıra Sosyal Medya web sitelerinden bahsetmeye geldi. Sosyal medya çok kapsamlı bir kavram olup, çok çeşitli web sitelerini kapsamaktadır. Bu web sitelerinin ortak bağı size web sitesi ve ziyaretçileriyle paylaşım olanağı tanımasıdır. Söz konusu etkileşimi ölçülebilir teknikler, internet ve internet tabanlı teknolojiler desteklemektedir. Bu sayede oluşacak sosyal medya platformlarında tek kişiden bir topluluğa ya da bir topluluktan diğer topluluklara yayınlanan bilgilerin ulaştırılması mümkün kılınmıştır.

Sosyal Medyanın Ortak Yapıları;

*İnternet ve mobil cihazları da kapsayan, elektronik paylaşımı destekleyen arama teknolojilerine sahip olması,

*Kendilerine özgü konseptin, sloganların ya da içeriğin akılda kalıcılık oranının yüksek olması,

*Yazılı basının yeniden tasarlanmasına ve yayınlanabilmesi olanakları şeklinde sıralanabilir.

Sosyal Medya Web Sitelerine Örnek Olarak;

İletişim ve Paylaşım Amaçlılar: Fikir ve yazılarınızı yayınlayabileceğiniz, arkadaşlarınızı bulup, takip edip ya da ekleyip profil oluşturabileceğiniz, gruplar kurup kullanıcılar arasında fikir alış verişinde bulunabileceğiniz sitelerdir.

* Bloglar: Blogger, LiveJournal, Open Diary, TypePad, WordPress, Vox, ExpressionEngine,Xanga
* Mikro Bloglar: FMyLife, Jaiku, Plurk, Twitter, Tumblr, Posterous, Yammer
* Sosyal Ağlar: Bebo, BigTent, Elgg, Facebook, Geni, Hi5, LinkedIn, MySpace, Ning, Orkut,
* Sosyal Ağları Tek Sitede Toplayanlar: NutshellMail, FriendFeed
* Etkinlikleri Yayınlayanlar: Upcoming, Eventfu, Meetup

İşbirlikçiler: Yeni içerikler ekleyip, mevcut içeriklere müdahale edebileceğiniz sitelerdir. Ayrıca bilgi alıp, paylaşabileceğiniz ve bunları etiketleyebilmenize olanak sağlayan sitelerdir.

* Wikis: Wikipedia, PBworks, Wetpaint
* Sosyal İmleme: Delicious, StumbleUpon, Google Reader, CiteULike
* Sosyal Haber: Digg, Mixx, Reddit, NowPublic

Multimedya: Fotoğraf ve videolarınızı paylaşıp yorum yapabileceğiniz ve oy verebileceğiniz sitelerdir.

* Fotoğraf ve Sanat Eserleri Paylaşımı: deviantArt, Flickr, Photobucket, Picasa
* Video Paylaşımı: YouTube, Viddler, Vimeo, Sevenload, Dailymotion
* Canlı Olarak Yayınları Takip Edebileceğiniz: Ustream.tv, Justin.tv, Stickam, Skype
* Ses ve Müzik Paylaşımı: imeem, The Hype Machine, Last.fm, fizy

Eleştiri ve Fikirlerin Paylaşıldığı:

* Ürün Eleştirileri:Sikayetvar
* Şirket Eleştirileri: Customer Lobby, Yelp
* Kişilerin Soru ve Cevapları: Yahoo! Answers, WikiAnswers, Askville, Google Answers

Eğlence:

* Medya ve Eğlence Platformları: Cisco Eos
* Görsel Dünyalar: Second Life, The Sims Online, TerraOnline Gaming
* Oyun Paylaşımı: Miniclip, Kongregate

Diğer:

* Bilgi Toplayıcılar: Netvibes, Twine

* Sosyal Medya İzleme: Sysomos Heartbeat

Kaynak: trendweek.com[:en]

Social media is the collective of online communications channels dedicated to community-based input, interaction, content-sharing and collaboration.

Websites and applications dedicated to forums, microblogging, social networking, social bookmarking, social curation, and wikis are among the different types of social media.

Here are some prominent examples of social media:

  • Facebook is a popular free social networking website that allows registered users to create profiles, upload photos and video, send messages and keep in touch with friends, family and colleagues. According to statistics from the Nielsen Group, Internet users within the United States spend more time on Facebook than any other website.
  • Twitter is a free microblogging service that allows registered members to broadcast short posts called tweets. Twitter members can broadcast tweets and follow other users’ tweets by using multiple platforms and devices.
  • Google+ (pronounced Google plus) is Google’s social networking project, designed to replicate the way people interact offline more closely than is the case in other social networking services. The project’s slogan is “Real-life sharing rethought for the web.”
  • Wikipedia is a free, open content online encyclopedia created through the collaborative effort of a community of users known as Wikipedians. Anyone registered on the site can create an article for publication; registration is not required to edit articles. Wikipedia was founded in January of 2001.
  • LinkedIn is a social networking site designed specifically for the business community. The goal of the site is to allow registered members to establish and document networks of people they know and trust professionally.
  • Reddit is a social news website and forum where stories are socially curated and promoted by site members. The site is composed of hundreds of sub-communities, known as “subreddits.” Each subreddit has a specific topic such as technology, politics or music. Reddit site members, also known as, “redditors,” submit content which is then voted upon by other members. The goal is to send well-regarded stories to the top of the site’s main thread page.
  • Pinterest is a social curation website for sharing and categorizing images found online. Pinterest requires brief descriptions but the main focus of the site is visual. Clicking on an image will take you to the original source, so, for example, if you click on a picture of a pair of shoes, you might be taken to a site where you can purchase them. An image of blueberry pancakes might take you to the recipe; a picture of a whimsical birdhouse might take you to the instructions.

Brian Solis created the following social media chart, known as the conversation prism, to categorize social sites and services into various types of social media.

social-media

Social media is becoming an integral part of life online as social websites and applications proliferate. Most traditional online media include social components, such as comment fields for users. In business, social media is used to market products, promote brands, connect to current customers and foster new business.

Social media analytics is the practice of gathering data from blogs and social media websites and analyzing that data to make business decisions. The most common use of social media analytics is to mine customer sentiment to support marketing and customer service activities.

Social media marketing (SMM) takes advantage of social networking to help a company increase brand exposure and broaden customer reach. The goal is usually to create content compelling enough that users will share it with their social networks. 

One of the key components of SMM is social media optimization (SMO). Like search engine optimization (SEO), SMO is a strategy for drawing new and unique visitors to a website. SMO can be done two ways: by adding social media links to content such as RSS feeds and sharing buttons, or by promoting activity through social media via status updates,  tweets, or blog posts.

Social CRM (customer relationship marketing) can be a very powerful business tool. For example, establishing a Facebook page allows people who like your brand and the way you conduct business to Like your page, which creates a venue for communication, marketing and networking. Through social media sites, you can follow conversations about your brand for real-time market data and feedback.

From the customer’s perspective, social media makes it easy to tell a company and everyone else about their experiences with that company — whether those experiences are good or bad. The business can also respond very quickly to both positive and negative feedback, attend to customer problems and maintain, regain or rebuild customer confidence. 

Enterprise social networking allows a company to connect individuals who share similar business interests or activities. Internally, social tools can help employees access information and resources they need to work together effectively and solve business problems. Externally, public social media platforms help an organization stay close to their customers and make it easier to conduct research that they can use to improve business processes and operations.

Social media is also often used for crowdsourcing. Customers can use social networking sites to offer ideas for future products or tweaks to current ones. In IT projects, crowdsourcing usually involves engaging and blending business and IT services from a mix of internal and external providers, sometimes with input from customers and/or the general public.

On the other hand, the integration of social media in the business world can also pose challenges. Social media policies are designed to set expectations for appropriate behavior and ensure that an employee’s posts will not expose the company to legal problems or public embarrassment. Such policies include directives for when an employee should identify himself as a representative of the company on a social networking website, as well as rules for what types of information can be shared.

Ref: 

This was last updated in September 2016

Contributor(s): Ivy Wigmore

Posted by: Margaret Rouse

http://whatis.techtarget.com/definition/social-media

[:][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir