Emre Şanlı

insanlar ikiye ayrılırlar:

başkaları için yaşayanlar,
başkaları sayesinde yaşayanlar.
sorun olanlar, çözüm olanlar…
ümit kıranlar, ümit verenler…
dert üretenler, deva üretenler…
şikayet edenler, çare bulanlar…
aynı havayı soluyan,
aynı sıkıntıyı yaşayan,
aynı sevince ortak olan iki insandan biri dert küpü olur çıkar, diğeri deva küpü.
biri şikayet üretir, öbürü çare.
biri yük olur, öbürü yük taşır….
“günahların hepsini bilseydim keşke, hepsini işlerdim.”
”dünyanın her yerinde herkesin yenileceği bir yer vardır. kimilerini yenilgi yıkar, kimileriyse zaferle küçülür, bayağılaşırlar. büyüklük, hem yenilgiyi, hem de zaferi kabullenebilen kişilerde yaşar.”
”insan; kendi tuzağını hazırlayan; onu yemleyen ve sonra kendi hazırladığı tuzağın içine düşebilen tek canlı türüdür.’’
steinbeck’in tavsiyeleri (edebi yazım üzerine) 1975
1. kitabı yazmayı tamamlayamayacağınız fikrinden kurtulun. tek seferde 400 sayfa yazmayı denemeyin, günde 1 sayfa yazın. bitirdiğiniz zaman şaşıracaksınız.
2. özgürce ve mümkün olduğunca hızlı yazın. yazacaklarınızı bitirene kadar asla yazdıklarınızı düzeltmeyin veya değiştirmeyin. işinizi bitirmeden düzeltme yapmaya kalkışmak genelde yazmayı bırakmak için bir bahane oluyor.
3. seyircilerinizin varlığını unutun. başlangıçta isimsiz ve yüzsüz seyirciler sizi korkutacak olsa da daha sonra bunun bir önemi kalmayacak çünkü bu bir tiyatro oyunu değil ve onlar aslında yoklar. yazıda, seyirci tek bir okuyucudur. tanıdığım ya da hayal ettiğim birine yazıyormuş gibi yapmanın faydasını gördüğüm olmuştur.
4. eğer yazının bir bölümü tüm enerjinizi emiyorsa o parçayı atlayın ve yazmaya devam edin. yazınızın tamamını bitirdiğinizde sizi uğraştıran bölümü tekrar okuyun. o parçanın sizi o kadar uğraştırmasının sebebinin onun yerleştirdiğiniz yere ait olmamasından kaynaklandığını göreceksiniz.
5. yazdıklarınız içinde en çok dikkat etmeniz gereken bölüm en çok beğendiğiniz bölümdür. o parçanın genele uyum sağlamadığını farketme ihtimaliniz çok yüksek.
6. diyalog yazıyorsanız, aynı anda yazdıklarınızı yüksek sesle okumayı ihmal etmeyin. diyaloglar ancak o zaman konuşmanın diline sahip olacaktır.
oğlu tom’un yatılı okuldayken bir kıza aşık olduğunu mektupla yazması üzerine, oğluna yazdığı mektup şu şekildedir:
sevgili thom,
mektubunu bu sabah aldık. ben şimdi kendi görüşlerimi yazacağım sonra annen de kendininkileri.
öncelikle- eğer aşıksan- bu güzel bir şey, hatta bir insanın başına gelebilecek en güzel şey. kimsenin bunu küçümsemesine ya da hafife almasına izin verme.
aşkın da çeşitleri vardır. kimisi bencil, doyumsuz, eogist bir aşıktır, aşkı yalnızca kendini yüceltmek için kullanır. bu çeşit, çirkin ve sakat bir aşk çeşididir. diğerinde ise, içindeki tüm güzellik dışına taşar- şefkat, nezaket, saygı… o kişinin kendine has ve değerli olduğunu kabul edersin. ilk aşk çeşidi seni hasta eder ve kendini küçük ve değersiz hissetmene sebep olur. ancak ikincisi içindeki gücü ortaya çıkarır ve seni cesur kılar, şu ana dek sahip olduğunu bile düşünmediğin bir bilgelik sunar sana.
bunun çocuksu bir aşk olmadığını söylüyorsun. eğer bu kadar derin hisler besliyorsan, elbette çocukluk aşkı değildir bu.
ancak tabii bana ne hissettiğini danışacağını sanmıyorum. sen herkesten daha iyi bilirsin. ben sana ancak şu konuda yardımcı olabilirim: ne yapman gerektiği.
aşk için çok memnun ve minnettar olmalısın. eğer birini seviyorsan- hayır demende de hiçbir sakınca yok tabii ki- şunu hatırlamalısın ki bazı insanlar çok utangaç olabilirler. kızlar, erkeklerin ne hissetiğini kolayca anlayabilirler, ancak bunu duymak da isterler.
bazen de hislerine karşılık alamayabilirsin- ancak bu, o hisleri daha az değerli ve güzel yapmaz.
son olarak, neler hissettiğini biliyorum çünkü zamanında aynılarını ben de yaşadım ve senin de bu duyguyu tatmandan ötürü çok mutluyum.
susan’la tanışmaktan memnuniyet duyarız. dilediği zaman bizi ziyarete gelebilir.
kaybetmekten korkma. eğer doğruysa, gerçekleşir. önemli olan şey acele etmemektir. güzel olan hiçbir şey elden gitmez.
sevgilerimle,
baban – kaynak: 14-02-2014, http://www.sabitfikir.com/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir